Elon Musk vyzval na zrušenie Európskej únie a vrátenie suverenity jednotlivým štátom eurobloku

06.12.2025 20:10
Cenzori z totalitnej eurokomisie pred tým pre Muskovu sociálnu sieť X vyrúbili pokutu vo výške 120 miliónov eur.

Americký miliardár Elon Musk v sobotu navrhol rozpustenie Európskej únie a „vrátenie suverenity“ európskym štátom. Vyjadril sa tak krátko po tom, čo Európska komisia (EK) uložila Muskovej sociálnej sieti X pokutu vo výške 120 miliónov eur pre porušovanie pravidiel o transparentnosti.

„EÚ by mala byť zrušená a suverenita by sa mala vrátiť jednotlivým krajinám, aby vlády mohli lepšie zastupovať svojich občanov,“ napísal Musk na X.

„Byrokracia EÚ pomaly dusí Európu k smrti,“ uviedol miliardár pôsobiaci v USA. vo svojom ďalšom príspevku.

Príspevok o rozpustení EÚ Musk „pripol“ na začiatok svojho profilu na X. Je preto prvým, ktorý jeho návštevníci uvidia.

V útokoch na EÚ Musk pokračoval aj v sérii ďalších príspevkov, v ktorých ju obvinil z cenzúry a vyzval Spojené štáty, aby na Úniu uvalili sankcie.

EK v piatok uložila X pokutu vo výške 120 miliónov eur ako prvej spoločnosti na základe nariadenia o digitálnych službách (DSA). „Medzi porušenia patrí klamlivý dizajn modrej ikony, nedostatočná transparentnosť reklamného archívu a neposkytnutie prístupu k verejným údajom pre výskumníkov,“ píše sa vo vyhlásení výkonného orgánu EÚ.

Sankcii voči X zo strany EK predchádzalo dvojročné vyšetrovanie v rámci nariadenia DSA, ktoré vyžaduje, aby internetové platformy vynakladali väčšie úsilie na boj proti nezákonnému a škodlivému obsahu.

Pokuta je podľa Muska útokom zo strany „zahraničnej vlády na všetky americké technologické platformy a americký ľud.“ Miliardár neuviedol, či proti rozhodnutiu podnikne právne kroky.

Šéf americkej diplomacie Marco Rubio v piatok kritizoval Európsku úniu za uloženie pokuty 120 miliónov eur pre spoločnosť X miliardára Elona Muska.

„Pokuta vo výške 140 miliónov dolárov od Európskej komisie nie je len útokom na X, je to útok na všetky americké technologické platformy a amerických občanov zo strany zahraničných vlád. Dni cenzúry Američanov na internete skončili,“ napísal Rubio na X.

„Európska komisia vyzdvihuje cenzúru a kontrolu komunikácie svojich občanov. Chce umlčať kritické hlasy obmedzením slobody prejavu. O tom to celé je!,“ uviedla spolupredsedníčka nemeckej pronárodnej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alice Weidelová v svojom príspevku na sieti X, ktorý zdieľal aj Elon Musk.

„Hovoríte, že nejde o cenzúru („moderovanie obsahu“), ale ide. Chcete cenzurovať, kto bude overený. A chcete, aby X poskytlo vládou vybraným „výskumníkom“ špeciálny prístup k údajom, aby mohli požadovať cenzúru. Twitter Files odhalil váš podvod s cenzúrou prostredníctvom zástupcov. Prestaňte šíriť dezinformácie a požadovať cenzúru. Prestaňte ničiť slobodu prejavu a demokraciu. Dospejte a naučte sa tolerovať odlišné názory,“ uviedol americký publicista a analytik Michael Shellenberger v reakcii na vyjadrenie podpredsedníčky eurokomisie pre technologickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Henny Virkkunenovej. 

Michael Shellenberger je jedným z publicistov, ktorým bol poskytnutý prístup od Elona Muska k interným dokumentom bývalého vedenia Twitteru a ktorí publikovali svoje zistenia, ktoré sú záme ako "Twitter Files". Shellenberger už v roku 2023 poukázal na to, že západné vlády a EÚ chcú nastoliť totalitný systém kontroly internetu a ukončiť slobodu prejavu.


Viac v článku TU.


Zdroj: InfoVojna / info.sk 

 

Zdielať článok na:  
Telegram


Ďalšie články:

VIDEO: Politológ Oskar Krejčí o hlúpych elitách v Európe, ktoré nerozumejú geopolitickej realite, o tom, že Rusko a USA si sú vedomé, že konvenčná vojna môže vyeskalovať do jadrového konfliktu a že konflikt na Ukrajine za toto riziko nestojí, o tom, ako Adolf Hitler takmer dokázal zničiť Červenú armádu a Josifovi Stalinovi sa ju podarilo obrodiť a následne v druhej svetovej vojne zvíťaziť a po vojne dokázal zo Sovietskeho zväzu rýchlo spraviť priemyselnú krajinu, ale aj o tom, že malý štát nemôže byť úplne suverénny

VIDEO: Peter Sabela analyzuje možnosti ukončenia vojny na Ukrajine, diplomatické rokovania medzi Ruskom a Západom a čoraz hlbšie spory vo vedení Európskej únie. Komentuje tiež meniaci sa postoj Poľska k ďalšej pomoci Ukrajine, aktuálnu situáciu na Kryme a vývoj na fronte. Reaguje aj na nedávny summit G7 v kontexte medzinárodnej diplomacie. Zároveň upozorňuje na posilňujúce sa spojenectvo medzi Ruskom, Čínou a Severnou Kóreou a hovorí o budúcnosti európskej bezpečnosti. Vyjadruje sa tiež k odhaleniam šéfky amerických tajných služieb Tulsi Gabbardovej o existencii desiatok amerických laboratórií vo viac ako 30 krajinách sveta