Rekordný zisk Slovenských elektrární: Najväčší podiel na výrobe mali jadrové elektrárne

18.05.2026 13:00
Slovenské elektrárne vlani prvýkrát vyrobili celý objem elektriny bez priamych emisií skleníkových plynov.

Najväčší výrobca elektriny na Slovensku, spoločnosť Slovenské elektrárne (SE), vlani zvýšil konsolidovaný čistý zisk medziročne o 21,8 percenta na rekordných 968 miliónov eur. 

Vyplýva to z výročnej správy podniku, v ktorom drží 66 percent akcií skupina Energetický a priemyselný holding (EPH) českého podnikateľa Daniela Křetínskeho. Vláda, ktorá má v SE pod kontrolou zvyšných 34 percent akcií, chce podľa skoršieho oznámenia premiéra Roberta Fica získať vo firme väčšinový podiel.

Zvýšenie čistého zisku SE odôvodnili refinancovaním bankových úverov v objeme 3,6 miliardy eur, čo znížilo úrokové zaťaženie podniku a umožnilo zrušiť záložné práva na jeho majetok. Vlani výraznejšie klesli finančné náklady firmy pri znížení jej čistej zadlženosti o viac ako 670 miliónov eur na zhruba 2,5 miliardy eur.

Zisk SE pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška naopak klesol o 4,4 percenta na 1,7 miliardy eur. Podľa spoločnosti sa tak stalo pre nepriaznivé hydrologické podmienky, čo sa prejavilo v nižších dodávkach elektrickej energie z vodných elektrární.

Finančná kondícia SE sa výrazne začala zlepšovať v roku 2023, a to aj v súvislosti s pripojením nového, tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce do energetickej siete.

Slovenské elektrárne vlani vyrobili zhruba 21 terawatthodín (Twh) elektriny, čo medziročne predstavuje nárast o jedno percento. Dominantný podiel na produkcii mali jadrové elektrárne. Spoločnosť uviedla, že vlani prvýkrát vyrobila celý objem elektriny bez priamych emisií skleníkových plynov, a to po skoršom odstavení tepelných elektrární.

Vlani SE na základe skoršej dohody so slovenskou vládou pokračovali v dodávkach elektriny pre domácnosti za nižšie ako trhové ceny. Tento finančný rozdiel za rok 2025 pri dodaných šiestich TWh na tento účel predstavoval podľa generálneho riaditeľa SE Branislava Strýčka takmer 222 miliónov eur.

Firma v roku 2025 investovala do svojich nosných projektov 339 miliónov eur. Z toho 200 miliónov eur použila na dostavbu štvrtého bloku v jadrovej elektrárni Mochovce, ktorý bol na konci minulého roka takmer dokončený.

Premiér Robert Fico sa tento rok v apríli vyslovil za zvýšenie podielu štátu v SE tak, aby vláda v tomto podniku mala väčšinu. Možnosť odkúpenia sedemnástich percent akcií SE štátom podľa neho nastane po spustení štvrtého bloku elektrárne Mochovce.

Zdroj: openiazoch.sk

 

 

Zdielať článok na:  
Telegram


Ďalšie články:

VIDEO: Politológ Oskar Krejčí o hlúpych elitách v Európe, ktoré nerozumejú geopolitickej realite, o tom, že Rusko a USA si sú vedomé, že konvenčná vojna môže vyeskalovať do jadrového konfliktu a že konflikt na Ukrajine za toto riziko nestojí, o tom, ako Adolf Hitler takmer dokázal zničiť Červenú armádu a Josifovi Stalinovi sa ju podarilo obrodiť a následne v druhej svetovej vojne zvíťaziť a po vojne dokázal zo Sovietskeho zväzu rýchlo spraviť priemyselnú krajinu, ale aj o tom, že malý štát nemôže byť úplne suverénny

VIDEO: Peter Sabela analyzuje možnosti ukončenia vojny na Ukrajine, diplomatické rokovania medzi Ruskom a Západom a čoraz hlbšie spory vo vedení Európskej únie. Komentuje tiež meniaci sa postoj Poľska k ďalšej pomoci Ukrajine, aktuálnu situáciu na Kryme a vývoj na fronte. Reaguje aj na nedávny summit G7 v kontexte medzinárodnej diplomacie. Zároveň upozorňuje na posilňujúce sa spojenectvo medzi Ruskom, Čínou a Severnou Kóreou a hovorí o budúcnosti európskej bezpečnosti. Vyjadruje sa tiež k odhaleniam šéfky amerických tajných služieb Tulsi Gabbardovej o existencii desiatok amerických laboratórií vo viac ako 30 krajinách sveta