„Hormuzský prieliv bude spravovať Irán,“ oznámil šéf iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf po rokovaniach s USA

23.06.2026 08:15
Technické rokovania medzi Iránom a Spojenými štátmi sa skončili a podľa utorkovej správy iránskych štátnych médií budú o ďalších záležitostiach rokovať novovytvorené pracovné skupiny.

Predseda iránskeho parlamentu a iránsky hlavný vyjednávač Mohammad Báker Kálíbáf v utorok vyhlásil, že Hormuzský prieliv bude spravovať Teherán. Uviedli to iránske štátne médiá po rokovaniach zameraných na ukončenie vojny medzi USA, Izraelom a Iránom.

Irán a Spojené štáty sa v pondelok podľa sprostredkovateľov dohodli na zriadení komunikačných kanálov, ktoré majú zabezpečiť, aby táto strategicky dôležitá námorná trasa zostala otvorená, a prispieť k ukončeniu bojov v Libanone. Išlo o prvé kolo rokovaní vo Švajčiarsku zameraných na ukončenie konfliktu, ktorý zachvátil Blízky východ.

„Hormuzský prieliv sa už nikdy nevráti do stavu spred vojny a bude spravovaný Iránskou islamskou republikou v súlade s medzinárodným právom,“ citovala Kálíbáfa iránska štátna agentúra IRNA.

Vo videu zverejnenom na svojom účte na platforme Telegram Kálíbáf uviedol, že rokovania v luxusnom švajčiarskom kúpeľnom mestečku Bürgenstock priniesli „dobré výsledky“.

„Podľa môjho názoru táto cesta priniesla dobré výsledky, najmä pokiaľ ide o diskusiu o prielive, Libanone, výnimkách zo sankcií na vývoz ropy a o uvoľnení zmrazených finančných prostriedkov,“ uviedol.

Spojené štáty v pondelok dočasne udelili výnimku zo sankcií na vývoz iránskej ropy. Došlo k tomu po tom, čo viceprezident USA J. D. Vance oznámil, že Teherán umožní návrat inšpektorov OSN do Iránu. Súčasťou dohody má byť aj určitá forma zmiernenia sankcií a uvoľnenie zmrazených iránskych aktív.

„Samozrejme, veríme, že sme stále len na začiatku tohto procesu a musíme pokračovať v úsilí,“ konštatoval Kálíbáf.

Iránske médiá informovali, že Kálíbáf sa po rokovaniach zastavil aj v Ománe, ktorý s Iránom zdieľa Hormuzský prieliv.

Túto strategickú vodnú trasu Irán uzavrel po vypuknutí vojny s USA a Izraelom, no minulý týždeň ju po dohode s Washingtonom znovu otvoril. V sobotu však Teherán oznámil jej opätovné uzavretie v reakcii na izraelské útoky v Libanone. Následne sa Irán a USA dohodli na vytvorení komunikačnej linky s cieľom predchádzať incidentom a nedorozumeniam a zaistiť bezpečnú plavbu obchodných lodí cez Hormuzský prieliv.

Podľa spoločností monitorujúcich premávku bola lodná doprava v prielive aj v pondelok plynulá, pričom bola intenzívnejšia než pred uzavretím americko-iránskej dohody o začatí rokovaní o ukončení vojny.

Vzniknú štyri pracovné skupiny pre jadrové otázky či sankcie

Technické rokovania medzi Iránom a Spojenými štátmi sa skončili a podľa utorkovej správy iránskych štátnych médií budú o ďalších záležitostiach rokovať novovytvorené pracovné skupiny.

Vyjednávači „rozhodli, že vzniknú štyri pracovné skupiny: pre zrušenie sankcií, jadrové záležitosti, obnovu a hospodársky rozvoj, ako aj pre monitorovanie a implementáciu,“ uviedla štátna tlačová agentúra IRNA s odvolaním sa na námestníka ministra zahraničných vecí Kázema Gharíbabádího.

Vo Švajčiarsku sa cez víkend uskutočnilo prvé kolo mierových rozhovorov medzi USA a Iránom. Delegácie viedli Vance a šéf iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf. Rokovania nasledovali po minulotýždňovom uzavretí memoranda o porozumení o ukončení vojny na Blízkom východe.

Sprostredkovatelia z Pakistanu a Kataru oznámili, že Teherán a Washington sa počas rokovaní dohodli na postupe, ktorý by mal viesť k dosiahnutiu konečnej dohody do 60 dní. Pôvodne informovali, že ďalšie technické rokovania majú vo švajčiarskom Bürgenstocku pokračovať po zvyšok týždňa.


Zdroj: bleskovky.skinfo.sk / InfoVojna



Zdielať článok na:  
Telegram


Ďalšie články:

VIDEO: Novinárka Anita Radi prehovorila o svojom vyhadzove z práce za to, že položila Igorovi Matovičovi otázku, či by bol ochotný podstúpiť psychotesty, a Michala Šimečku sa pýtala na Fera Jokea. Poukázala tiež na strach médií hlavného prúdu zo straty monopolného postavenia, ale aj na to, ako sa v Maďarsku začína verejná mienka otáčať proti Péterovi Magyarovi, o čom slovenské médiá neinformujú. Po vlastnej skúsenosti s praktikami médií už v ich objektívnosť neverí