VIDEO: Robert Fico chce reštartovať V4. „Nebudeme nastoľovať rozdeľujúce témy,“ vyhlásil slovenský premiér po rokovaní šéfov vlád krajín Vyšehradskej štvorky. Andrej Babiš označil regionálne zoskupenie Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska za budúcnosť Európy
24.06.2026 08:00

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) sú dostatočne múdre na to, aby dávali na stôl len témy, ktoré ich spájajú. V utorok to v maďarskom Gödöllő uviedol predseda vlády SR Robert Fico po rokovaní premiérov V4. Fico za slovenské predsedníctvo zároveň prisľúbil, že nebude nastoľovať témy rozdeľujúce V4. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.
„Boli sme veľmi silní. Chceme byť opäť veľmi silní. Štyri krajiny, ktoré tvoria V4, musia mať takúto ambíciu,“ povedal slovenský premiér, podľa ktorého ročné slovenské predsedníctvo V4, ktoré sa začína 1. júla, prichádza v náročných časoch.
Podľa jeho slov neformálne stretnutie, ktoré bolo pred plenárnym zasadnutím, ukázalo, na aké vážne výzvy musí V4 reagovať prakticky vo všetkých častiach sveta.
„Za celú V4 chcem povedať, že nechceme byť len objektom rozhodnutí. Chceme byť spolutvorcami týchto rozhodnutí,“ podčiarkol Fico.
Andrej Babiš: Vyšehradská štvorka je budúcnosť Európy
Vyšehradská štvorka (V4), ktorá zoskupuje Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko, je budúcnosť Európy. Po rokovaní premiérov štyroch krajín v maďarskom meste Gödöllő to vyhlásil predseda českej vlády Andrej Babiš. Očakáva, že spolupráca v rámci V4 bude fungovať skvele, podobne ako v minulosti. Informuje o tom TASR.
Babiš na spoločnej tlačovej konferencii povedal, že so svojimi náprotivkami rokoval o viacerých otázkach vrátane vojny na Ukrajine, rozširovaní EÚ či migrácii. Ostatným premiérom predostrel témy, ktoré je podľa neho potrebné riešiť, a to ceny energií či revíziu systémov emisných povoleniek ETS.
Vyšehradská štvorka podľa Babiša „opäť funguje“ a spolupráca medzi štátmi bude mať skvelé výsledky. „Som presvedčený, že koordinácia, ktorú sme vždy mali pred zasadnutím Európskej rady, kde sme si odsúhlasovali postupy, bude úspešná,“ podotkol český premiér s tým, že so svojimi náprotivkami sú teraz opäť na „jednej lodi“.
Pred summitom V4 rokoval Babiš bilaterálne s maďarským premiérom Péterom Magyarom.
Vyšehradská skupina je neformálne zoskupenie štyroch stredoeurópskych krajín — SR, ČR, Poľska a Maďarska. Založená bola 15. februára 1991 ešte ako Vyšehradská trojka podpisom deklarácie o spolupráci v maďarskom meste Vyšehrad. Po rozdelení Česko-Slovenska sa zmenilo na Vyšehradskú štvorku.
Donald Tusk: Ak budú krajiny V4 spolu, môžu udávať tón v Európe
Poľský premiér Donald Tusk v utorok vyhlásil, že Vyšehradská skupina (V4) môže opäť zohrávať významnú úlohu pri formovaní európskej politiky, ak jej členské štáty obnovia vzájomnú dôveru a spoluprácu napriek existujúcim rozdielom. Povedal to po stretnutí premiérov krajín V4 v meste Gödöllő, informuje varšavský spravodajca TASR.
„Naše krajiny, stredná a východná Európa s našimi skúsenosťami, našou zložitou históriou a našimi úspechmi, nemusia stáť bokom od hlavného prúdu v Európe, nemusia sa stavať proti Európe vždy, keď sa nám nie všetko páči, ale ak budeme spolu, môžeme udávať tón v Európe,“ vyhlásil Tusk.
Poľský premiér ocenil iniciatívu maďarského predsedníctva zvolať stretnutie lídrov V4 a vyjadril nádej na oživenie regionálnej spolupráce. Pripomenul, že v minulosti bola skupina podľa neho schopná výrazne ovplyvňovať rozhodovanie v Európskej únii, keď jej členovia postupovali koordinovane a na základe vzájomnej dôvery.
Tusk zdôraznil, že Poľsko, Česko, Slovensko a Maďarsko majú spoločné záujmy v oblastiach energetiky, migrácie, poľnohospodárstva, politiky súdržnosti či emisnej politiky. Podľa jeho slov sú tieto spoločné záujmy silnejšie než rozdiely, ktoré medzi jednotlivými vládami existujú.
„Ak budeme vždy chápať, že bez ohľadu na občasné politické konflikty je to, čo nás spája, silnejšie než to, čo nás rozdeľuje, Európa nás začne počúvať,“ povedal Tusk. Dodal, že V4 môže byť opäť dôležitým hlasom krajín strednej a východnej Európy pri rokovaniach s najväčšími členskými štátmi Európskej únie.
„Nevidím dôvod, prečo by V4 nemohla byť opäť majákom pre všetkých, ktorí v konfrontácii s Nemeckom, Francúzskom, alebo bruselskou byrokraciou samostatne nemajú šancu,“ vyhlásil poľský premiér.
Péter Magyar: Základom úspechu Európy je konkurencieschopná ekonomika
Všetci sme presvedčení, že základom budúceho úspechu Európy je konkurencieschopná ekonomika, uviedol v utorok maďarský premiér Péter Magyar.
Predseda maďarskej vlády na spoločnej tlačovej konferencii zdôraznil, že na dosiahnutie tohto cieľa je toho potrebné urobiť veľa, ale nezaobíde sa to bez cenovo dostupných energií.
Dodal, že krajiny chcú posilniť spoluprácu v oblasti digitalizácie, umelej inteligencie, výskumu a vývoja, kybernetickej bezpečnosti a inovácií.
Péter Magyar zároveň vyzdvihol, že krajiny V4 naďalej podporujú európsku integráciu štátov západného Balkánu. „Zhodujeme sa na tom, že stabilita, rozvoj a perspektíva tohto regiónu sú spoločným európskym záujmom. Je dôležité, aby dôveryhodnosť a predvídateľnosť procesu rozširovania prispeli k dlhodobej bezpečnosti a konkurencieschopnosti Európy,“ dodal podľa MTI.
Viac vo videu:
Zdroj: pravda.sk / YouTube / InfoVojna
