VIDEO: USA nebezpečne vyčerpali svoje zásoby munície, varuje vplyvný americký senátor Mark Kelly

11.05.2026 09:00
Člen senátneho výboru pre ozbrojené sily sa v rozhovore pre CBS News odvolal na brífingy Pentagónu o stave zásob konkrétnych typov munície vrátane rakiet Tomahawk, ATACMS, SM-3 a munície používanej v systémoch MIM-104 Patriot.

Americký senátor Mark Kelly v nedeľu varoval, že zásoby munície a rakiet americkej armády sú výrazne vyčerpané.

„Myslím si, že je férové povedať, že je šokujúce, ako hlboko sme siahli do týchto zásob,“ povedal demokratický senátor televízii CBS News.

Kelly uviedol, že prezident Donald Trump zatiahol Spojené štáty do vojny s Iránom „bez strategického cieľa, bez plánu a bez časového harmonogramu“, čo podľa neho viedlo k rozsiahlej spotrebe munície.

Vplyvný člen senátneho výboru pre ozbrojené sily sa odvolal na brífingy Pentagónu o stave zásob konkrétnych typov munície vrátane rakiet Tomahawk, ATACMS, SM-3 a munície používanej v systémoch MIM-104 Patriot. Obnovenie týchto zásob by podľa neho trvalo „roky“, pričom neuviedol konkrétne čísla.

Kelly zároveň varoval, že Spojené štáty by v prípade dlhodobého konfliktu nemuseli byť schopné adekvátne sa brániť. Krajina by sa podľa neho ocitla „v horšej pozícii, než v akej by bola, keby vojna s Iránom vôbec nevypukla“.

Pentagón v súčasnosti žiada o schválenie výrazného zvýšenia výdavkov na obranu.

Návrh rozpočtu administratívy Donalda Trumpa na fiškálny rok 2027 počíta s obrannými výdavkami vo výške takmer 1,5 bilióna dolárov. Kelly tento návrh označil za „poburujúci“ a pripomenul, že rozpočet Pentagónu dosahoval približne 700 miliárd dolárov, keď pred piatimi a pol rokmi nastúpil do Senátu.

Podľa Pentagónu stála vojna s Iránom Spojené štáty ku koncu apríla približne 25 miliárd dolárov. Ide o odhad celkových výdavkov od začiatku amerických útokov na Irán koncom februára, pričom najväčšiu časť nákladov tvorila munícia.

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna

 

Zdielať článok na:  
Telegram


Ďalšie články:

VIDEO: Politológ Oskar Krejčí o hlúpych elitách v Európe, ktoré nerozumejú geopolitickej realite, o tom, že Rusko a USA si sú vedomé, že konvenčná vojna môže vyeskalovať do jadrového konfliktu a že konflikt na Ukrajine za toto riziko nestojí, o tom, ako Adolf Hitler takmer dokázal zničiť Červenú armádu a Josifovi Stalinovi sa ju podarilo obrodiť a následne v druhej svetovej vojne zvíťaziť a po vojne dokázal zo Sovietskeho zväzu rýchlo spraviť priemyselnú krajinu, ale aj o tom, že malý štát nemôže byť úplne suverénny

VIDEO: Peter Sabela analyzuje možnosti ukončenia vojny na Ukrajine, diplomatické rokovania medzi Ruskom a Západom a čoraz hlbšie spory vo vedení Európskej únie. Komentuje tiež meniaci sa postoj Poľska k ďalšej pomoci Ukrajine, aktuálnu situáciu na Kryme a vývoj na fronte. Reaguje aj na nedávny summit G7 v kontexte medzinárodnej diplomacie. Zároveň upozorňuje na posilňujúce sa spojenectvo medzi Ruskom, Čínou a Severnou Kóreou a hovorí o budúcnosti európskej bezpečnosti. Vyjadruje sa tiež k odhaleniam šéfky amerických tajných služieb Tulsi Gabbardovej o existencii desiatok amerických laboratórií vo viac ako 30 krajinách sveta