Irán uzavrel Hormuzský prieliv po izraelských útokoch v Libanone. Vyjednávací tím Iránu rokoval vo Švajčiarsku s americkými predstaviteľmi. Donald Trump sa Iránu opäť vyhrážal tvrdými údermi. Teherán a Washington sa nakoniec dohodli na pláne krokov, ktoré by mali viesť k dosiahnutiu konečnej dohody do 60 dní
22.06.2026 09:00

Iránske centrálne velenie Chátam al-Anbijá v sobotu oznámilo, že v reakcii na izraelské útoky v južnom Libanone opäť uzavrelo Hormuzský prieliv. Tieto útoky označilo za porušenie memoranda o porozumení medzi Iránom a Spojenými štátmi, informuje TASR podľa agentúry AFP.
„Týmto oznamujeme, že Hormuzský prieliv bude uzavretý pre lodnú dopravu. Zdôrazňujeme, že tento prvý krok je reakciou na porušenie sľubu zo strany nepriateľa, a ak bude agresia pokračovať, budú naplánované a prijaté ďalšie kroky, aby bol nepriateľ donútený dodržiavať svoje záväzky,“ uviedlo velenie Chátam al-Anbijá vo vyhlásení, ktoré odvysielala štátna televízia.
Americký viceprezident J.D. Vance však pre televíziu Fox News uviedol, že neexistujú žiadne dôkazy, že by Teherán prieliv skutočne zatváral, píše televízia Sky News.
Washington je podľa Vancea pripravený dať rokovaniam šancu. Viceprezident zároveň potvrdil, že osobitný vyslanec USA Steve Witkoff a vyjednávač Jared Kushner sú vo Švajčiarsku pripravení na rokovania.
Memorandum o porozumení medzi USA a Iránom podpísali v stredu prezidenti oboch krajín - Donald Trump a Masúd Pezeškiján. Tento 14-bodový dokument otvára cestu k rokovaniam o konečnej mierovej dohode medzi krajinami, ktorá by oficiálne ukončila vojnu na Blízkom východe.
Irán sa v memorande zaviazal opätovne otvoriť Hormuzský prieliv, ktorý je kľúčovou námornou trasou. AFP zdôrazňuje, že lodná doprava v regióne začala v posledných dňoch znovu ožívať.
Jedným z ďalších bodov memoranda je aj ukončenie bojov v Libanone. Tie však naďalej pokračujú, pričom Izrael aj militantné hnutie Hizballáh sa v sobotu navzájom obviňovali z ďalších útokov. Obe strany pritom deň predtým uzavreli prímerie.
Americká armáda v sobotu poprela tvrdenia Iránu, že uzavrel Hormuzský prieliv. Táto kľúčová námorná cesta zostáva podľa nej naďalej otvorená a ozbrojené sily USA situáciu sledujú.
„Irán nemá kontrolu nad Hormuzským prielivom,“ povedal pre Reuters kapitán Tim Hawkin z Ústredného velenia americkej armády (CENTCOM).
„Lodná doprava naďalej prebieha a americké sily situáciu monitorujú, aby zabezpečili, že tomu tak bude aj naďalej,“ dodal.
Vyjadrenia Hawkina prišli pár hodín po tom, ako Iránske centrálne velenie Chátam al-Anbijá oznámilo, že v reakcii na izraelské útoky v južnom Libanone Hormuzský prieliv opäť uzavrelo.
Tieto útoky označilo za porušenie memoranda o porozumení medzi Iránom a Spojenými štátmi.
Toto tvrdenie poprel približne v rovnakom čase aj americký viceprezident J.D. Vance pre televíziu Fox News.
Reuters zdôrazňuje, že tvrdenia Teheránu vyvolali nové pochybnosti o budúcnosti spomínaného memoranda medzi USA a Iránom, ktoré malo otvárať cestu k rokovaniam o konečnej mierovej dohode medzi krajinami.
Vyjednávací tím Iránu rokoval s Američanmi
Delegácie z Iránu, Kataru a Spojených štátov sa v nedeľu stretli vo Švajčiarsku, aby rokovali o prímerí v Libanone a zmrazených iránskych aktívach. Informovala o tom stanica al-Džazíra aj agentúra AFP s odvolaním sa na iránsku štátnu televíziu IRIB, píše TASR.
„Na mieste rokovaní sa v súčasnosti koná trojstranné stretnutie za účasti Iránu, Spojených štátov a Kataru, zamerané na otázky komplexného prímeria v Libanone a zmrazených iránskych aktív,“ uviedla IRIB vo svojej správe.
Začiatok rokovaní potvrdila aj stanica al-Džazíra s odvolaním sa na katarské ministerstvo zahraničných vecí.
Rezort vo svojom stanovisku vyjadril nádej, „že tieto stretnutia povedú k uzavretiu komplexnej a trvalej dohody, ktorá bude riešiť všetky otázky uvedené v memorande o porozumení“.
Katarské ministerstvo tiež poznamenalo, že bude naďalej spolupracovať s Pakistanom v sprostredkovateľských snahách a so „všetkými zainteresovanými stranami na vytvorení pozitívneho prostredia, ktoré umožní rokovaniam dosiahnuť ich ciele, a to na základe pevného presvedčenia, že dialóg a diplomacia predstavujú optimálnu cestu k riešeniu konfliktov a sporov“.
Americký viceprezident J.D. Vance v nedeľu označil rokovania medzi Spojenými štátmi a Iránom vo Švajčiarsku za „historické stretnutie“. Podľa jeho slov boli rozhovory doposiaľ veľmi úspešné.
„Za posledných pár hodín sme už dosiahli veľký pokrok... Toto je historické stretnutie,“ vyhlásil Vance.
„Ak nepočítame posledných pár mesiacov, iránske a americké vedenie sa nikdy predtým nestretlo na takej vysokej úrovni,“ dodal.
Viceprezident USA zdôraznil, že americkí vyjednávači sú vo Švajčiarsku, aby „prostredníctvom diplomacie a spolupráce premenili Blízky východ, kde Irán a štáty Perzského zálivu medzi sebou vedú vojnu“.
„Vidíme budúcnosť, v ktorej bude môcť každý spolupracovať na podpore mieru a prosperity pre všetkých,“ poznamenal Vance.
Irán skôr v nedeľu avizoval, že hlavnou témou jeho rozhovorov so Spojenými štátmi vo Švajčiarsku bude prebiehajúci konflikt v Libanone medzi Izraelom a proiránskym libanonským militantným hnutím Hizballáh, ako aj otázky zmrazených iránskych financií a predaja iránskej ropy.
Podľa iránskej agentúry Fárs trvali rozhovory 80 minút a skončili pre potrebu vedenia „interných konzultácií“.
Iránska televízia IRIB tvrdí, že počas prvého kola sa nehovorilo o jadrovom programe Teheránu. Namiesto toho sa delegácie zamerali na 14-bodové memorandum o porozumení, pričom osobitný dôraz kládli najmä na situáciu v Libanone.
Stretnutie bolo štvorstranné a zúčastnili sa ňom aj sprostredkovatelia z Pakistanu a Kataru. Podľa Baraka Ravida z portálu Axios americkú stranu zastupovali viceprezident J. D. Vance, vyjednávači Steve Witkoff a Jared Kushner, vedúci kancelárie viceprezidenta Jacob Reses, poradcovia pre národnú bezpečnosť Andy Baker a Cliff Sims, ako aj Witkoffov poradca Nick Stewart.
Podľa iránskych štátnych médií delegácia Teheránu pred začiatkom rokovaní odmietla americkú požiadavku o spoločnú fotografiu a podanie rúk.
Vance už rokovania označil za „historické stretnutie“ a rozhovory boli podľa jeho slov doposiaľ veľmi úspešné.
USA by podľa Donalda Trumpa mohli v Hormuzskom prielive zaviesť mýto
Americký prezident Donald Trump v sobotu vyhlásil, že Spojené štáty by mohli zaviesť mýto pre lode plaviace sa cez Hormuzský prieliv, ak sa vyjednávačom nepodarí uzavrieť dohodu o ukončení vojny na Blízkom východe. Jeho vyjadrenie prišlo uprostred neistoty, či je táto kľúčová námorná cesta vôbec otvorená. TASR o tom informuje s odvolaním sa na agentúru AFP a televíziu Sky News.
„V Hormuzskom prielive nebudú ŽIADNE MÝTA počas 60-dňového obdobia prímeria a ani po (jeho) uplynutí, pokiaľ ich nezavedú Spojené štáty americké pre seba v prípade, že sa dohoda nedosiahne,“ napísal Trump v príspevku na svojej platforme Truth Social.
Toto mýto by sa podľa jeho slov platilo za služby, ktoré by USA poskytovali „ako Strážny anjel krajinám Blízkeho východu s cieľom uhradiť náklady z minulosti, prítomnosti aj budúcnosti“, dodal.
Iránske centrálne velenie Chátam al-Anbijá niekoľko hodín predtým oznámilo, že v reakcii na izraelské útoky v južnom Libanone Hormuzský prieliv opäť uzavrelo. Tieto útoky označilo za porušenie memoranda o porozumení medzi Iránom a Spojenými štátmi.
Americká armáda tvrdenia Teheránu následne poprela vo vyjadrení pre agentúru Reuters. Táto kľúčová námorná cesta zostáva podľa nej naďalej otvorená a ozbrojené sily USA situáciu sledujú.
Irán sa zaviazal prieliv opätovne otvoriť v spomínanom memorande o porozumení. Lodná doprava v regióne začala podľa AFP v posledných dňoch znovu ožívať.
Jedným z ďalších bodov memoranda je aj ukončenie bojov v Libanone. Tie však naďalej pokračujú, pričom Izrael aj militantné hnutie Hizballáh sa v sobotu navzájom obviňovali z ďalších útokov. Obe strany pritom deň predtým uzavreli prímerie.
Hormuzský prieliv zostáva podľa Iránu uzavretý
Hormuzský prieliv zostáva uzavretý a žiadne lode nemajú povolený prechod, oznámila v nedeľu iránska tlačová agentúra Fars. Námorné sily Iránskych revolučných gárd (IRGC) nevydávajú povolenia na prechod lodí „až do ďalšieho oznámenia“, napísala agentúra s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou.
Velenie iránskych ozbrojených síl v sobotu (20. 6.) oznámilo, že Teherán uzatvára Hormuzský prieliv v reakcii na pretrvávajúce izraelské útoky na územie Libanonu, ktoré podľa Iránu porušujú memorandum o porozumení podpísané s USA. Deň predtým izraelská armáda zintenzívnila svoje operácie v Libanone a zaútočila na početné ciele Hizballáhu vo viacerých častiach krajiny. Izraelská vláda uviedla, že išlo o reakciu na útoky na izraelských vojakov v južnom Libanone a na ostreľovanie severného Izraela.
Cez Hormuzský prieliv v bežných podmienkach prechádzala asi pätina svetových dodávok ropy a zemného plynu.
Irán nemá záujem o získanie jadrovej zbrane
Iránsky prezident Masúd Pezeškiján v nedeľu opätovne zdôraznil, že Teherán je ochotný poskytnúť záruky, že krajina neusiluje o jadrovú zbraň. Trval však na tom, že Irán sa nevzdá svojho práva na obohacovanie uránu. Upozornila na to agentúra AFP, píše TASR.
„Spojené štáty požadujú, aby Irán nevyrobil atómovú bombu. Nie je to nič nové a môžeme aj písomne potvrdiť, že výrobu bomby nemáme v úmysle,“ citovala Pezeškijána prezidentská webová stránka.
„Nezriekneme sa však nášho práva na obohacovanie a druhej strane nezostane nič iné, ako toto právo akceptovať,“ dodal.
Jeho vyjadrenia prišli v čase, kedy sa iránski a americkí vyjednávači majú neskôr v nedeľu stretnúť na rokovaniach vo Švajčiarsku.
Irán predtým uviedol, že hlavnou témou týchto rozhovorov bude prebiehajúci konflikt v Libanone medzi Izraelom a proiránskym libanonským militantným hnutím Hizballáh, ako aj otázky zmrazených iránskych financií a predaja iránskej ropy.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Esmáíl Bakájí na sieti X v nedeľu zdôraznil, že vojna v Libanone musí skončiť. Táto požiadavka je súčasťou memoranda o porozumení, ktoré Washington a Teherán uzavreli v stredu.
„Bez implementácie týchto ustanovení, najmä prvého odseku (ukončenie vojny na všetkých frontoch vrátane Libanonu), nie je možné vstúpiť do fázy rokovaní o konečnej dohode,“ uviedol v príspevku.
Spomínané memorandum malo otvárať cestu k rokovaniam o konečnej mierovej dohode medzi krajinami, ktorá by oficiálne ukončila vojnu na Blízkom východe.
Donald Trump sa Iránu opäť vyhráža tvrdými údermi
Americký prezident Donald Trump v nedeľu pohrozil Iránu, že naň Spojené štáty zaútočia, pokiaľ Teherán nezabráni ním podporovanému libanonskému militantnému hnutiu Hizballáh vo „vyvolávaní problémov“. Šéf Bieleho domu to vyhlásil počas prebiehajúcich rokovaní medzi iránskou a americkou delegáciou vo Švajčiarsku, kde je prítomný aj viceprezident J. D. Vance.
„Irán musí okamžite zabrániť svojim dobre plateným ZASTÚPCOM v Libanone, aby vyvolávali nepokoje. Ak tak neurobí, opäť na Irán veľmi tvrdo udrieme, rovnako ako minulý týždeň, len ešte tvrdšie!!!“ napísal Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social, pričom narážal na Hizballáh.
Iránom podporovaný Hizballáh sa zapojil do vojny na Blízkom východe začiatkom marca útokom na Izrael. Prebiehajúci konflikt medzi Izraelom a Iránom by mal byť podľa hovorcu iránskej diplomacie hlavnou témou iránsko-amerických rokovaní vo Švajčiarsku.
Hizballáh a Izrael v piatok oznámili, že uzavreli dohodu o prímerí. Boje však napriek tomu v sobotu pokračovali a pri izraelských útokoch zahynulo najmenej 20 ľudí.
Iránske centrálne velenie Chátam al-Anbijá v sobotu oznámilo, že v reakcii na izraelské útoky v južnom Libanone Hormuzský prieliv opäť uzavrelo. Tieto útoky označilo za porušenie memoranda o porozumení medzi Iránom a Spojenými štátmi, ktoré má viesť k ukončeniu konfliktu na Blízkom východe.
Iránska delegácia napriek vyhrážkam amerického prezidenta Donalda Trumpa naďalej rokuje so Spojenými štátmi vo švajčiarskom Bürgenstocku. Agentúre AFP to potvrdil diplomatický zdroj a rovnakú správu priniesla aj televízia al-Džazíra. Iránska agentúra IRNA predtým uviedla, že predstavitelia Teheránu z miesta rokovania odišli.
„Iránska delegácia naďalej aktívne participuje na rokovaniach a sprostredkovateľom nedala najavo žiadny zámer odísť,“ uviedol nemenovaný diplomat pre AFP.
Zdroj agentúry Reuters informoval, že rozhovory boli iba pozastavené, ale neskončili. Nemenovaný člen iránskej delegácie zároveň vyhlásil, že ak vojna v Libanone neskončí, nebudú prebiehať žiadne diskusie o iných témach.
USA a Irán ukončili prvé kolo rokovaní, dohodli na sa pláne ďalších krokov
Prvé kolo rozhovorov Spojených štátov a Iránu o ukončení vojny na Blízkom východe sa skončilo a obe strany sa dohodli na pláne krokov, ktoré by mali viesť k dosiahnutiu konečnej dohody do 60 dní. Oznámili to v noci na pondelok sprostredkovatelia z Pakistanu a Kataru, informuje TASR podľa agentúr AFP a Reuters.
Rozhovory na vysokej úrovni podľa vyhlásenia prebiehali v "pozitívnej a konštruktívnej atmosfére" a bol na nich dosiahnutý "povzbudivý pokrok" vrátane vytvorenia mechanizmu pre ďalšie technické rokovania. Tie majú vo švajčiarskom Bürgenstocku pokračovať po zvyšok týždňa.
Teherán a Washington sa tiež dohodli na vytvorení koordinačnej skupiny s Libanonom, ktorej úlohou bude zaisťovať dodržiavanie ukončenia vojenských operácií v Libanone.
USA sa k vyhláseniu zatiaľ nevyjadrili. Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí však v správe na sociálnej sieti poďakoval Pakistanu a Kataru za "významný pokrok k ukončeniu vojny v Libanone".
Irán spája úspech rozhovorov so skončením konfliktu medzi Izraelom a libanonských militantným hnutím Hizballáh, ktoré je spojencom Teheránu. Izrael trvá na tom, že svoje vojenské jednotky ponechá na libanonskom území a že musí mať voľnú ruku pri boji proti Hizballáhu, ktorý útočí na severný Izrael.
Iránsko-americké rozhovory vo Švajčiarsku sú zamerané na realizáciu memoranda o porozumení, ktoré Trump a iránsky prezident Masúd Pezeškiján podpísali minulý týždeň.
Švajčiarsko v pondelok označilo prvé kolo rozhovorov medzi Spojenými štátmi a Iránom o ukončení vojny na Blízkom východe za úspešné. Vyhlásilo tiež, že sú splnené podmienky na ďalšie technické rokovania. Upozornila na to agentúra AFP
.
Rokovania medzi delegáciami pod vedením amerického viceprezidenta J.D. Vancea a hlavného iránskeho vyjednávača Mohammada Bákera Kálíbáfa nasledovali po minulotýždňovom uzavretí memoranda o porozumení.
„Švajčiarsky sprostredkovateľ víta konštruktívny pokrok dosiahnutý počas intenzívnych diplomatických rokovaní, ktoré pokračovali v noci z 21. na 22. júna v Bürgenstocku medzi sprostredkovateľmi, Iránom a Spojenými štátmi,“ uviedlo švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí. Dohodnutý plán „vytvára podmienky na okamžité obnovenie nových technických rokovaní“.
Sprostredkovatelia z Pakistanu a Kataru v noci oznámili, že Teherán a Washington sa počas rokovaní dohodli na pláne krokov, ktoré by mali viesť k dosiahnutiu konečnej dohody do 60 dní. Informovali tiež, že ďalšie technické rokovania majú vo švajčiarskom Bürgenstocku pokračovať po zvyšok týždňa.
„Švajčiarsko je naďalej pripravené podporovať tento proces v súlade so svojou tradíciou sprostredkovateľských služieb,“ dodal rezort zahraničných vecí. Zdôraznil, že „naším cieľom je, aby naša diplomacia prispievala k zmierneniu napätia, stabilite a mieru“.
Irán a USA sa počas rokovaní dohodli aj na vytvorení koordinačnej skupiny s Libanonom, ktorej úlohou bude zaisťovať dodržiavanie ukončenia vojenských operácií v tejto krajine.
Zriadili tiež „komunikačnú linku“, aby sa zabránilo nedorozumeniam alebo incidentom v Hormuzskom prielive a zaistila sa bezpečná plavba v tejto morskej úžine. Vzniknú okrem toho pracovné skupiny pre iránsky jadrový program a západné sankcie.
Zdroj: hnonline.sk / bleskovky.sk (1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), (11) / InfoVojna
