Absolútna väčšina Izraelčanov považuje Irán za víťaza vojny, ktorú voči nemu rozpútali spoločne Izrael a USA

22.06.2026 10:21
Podľa reprezentatívneho prieskumu Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme a inštitútu Agam považuje až 92,1 % Izraelčanov Irán za víťaza konfliktu, ktorý vypukol na konci februára po americko-izraelských útokoch

Drvivá väčšina Izraelčanov sa domnieva, že Irán vyšiel z vojny na Blízkom východe ako víťaz. Vyplýva to z prieskumu Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme, ktorý bol zverejnený v nedeľu. Upozornila na to agentúra DPA.

Prieskum sa konal od 17. do 20. júna a univerzita ho uskutočnila v spolupráci s inštitútom Agam. Celkovo bolo oslovených 3644 Izraelčanov vo veku 17 rokov a viac.

Teherán v ňom označilo za víťaza vojny, ktorú vyvolali na konci februára americko-izraelské útoky na Irán, 92 percent respondentov.

Názor, že Irán z konfliktu a následnej dohody s USA vyšiel silnejší, zdieľa dokonca aj 93,1 % voličov pravicového bloku premiéra Benjamina Netanjahua

Až 83 percent opýtaných sa domnieva, že táto vojenská operácia oslabila dlhodobú bezpečnosť Izraela, zatiaľ čo 86 percent označilo dôsledky vojny za negatívne.

Približne 73 percent respondentov uviedlo, že neverí tvrdeniu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že krajina dosiahla významné úspechy a odstránila existenčnú hrozbu.

Celkovo 86 % Izraelčanov vníma výsledok bojov a narýchlo vyjednanú dohodu medzi USA a Iránom negatívne

Izrael nedosiahol svoje ciele alebo splnil iba niektoré z nich podľa 88 percent opýtaných.

Pokiaľ ide o samotného Netanjahua, 56 percent respondentov ohodnotilo jeho riadenie tejto operácie ako zlé alebo neúspešné.


Zdroj: timesofisrael.compravda.sk / InfoVojna

 

Zdielať článok na:  
Telegram


Ďalšie články: