VIDEO: Dôvera ľudí v slovenské médiá sa prepadla na historické minimum. Vysoká miera ich angažovanosti a politického aktivizmu ohrozuje samotnú žurnalistiku

22.06.2026 17:30
Podľa novej správy Reuters Institute Digital News Report 2026 dôveruje správam na Slovensku už len 19 percent respondentov, čo predstavuje historické minimum. Niekdajší novinár a súčasný katolícky kňaz Karol Lovaš (známy aj ako brat Šavol), ktorý pôsobí ako pedagóg na Inštitúte komunikačných štúdií a žurnalistiky UK v Prahe, sa v tejto súvislosti zamyslel nad tým, ako médiá obstáli v období pandémie covidu, presadzovania Green Dealu, vojny na Ukrajine či pri informovaní o nelegálnej migrácii.

Miera angažovanosti a politického aktivizmu ohrozuje samotné médiá. Dôvera v správy sa u nás prepadla na historické minimum 19%. Otvorene im nedôveruje 40% respondentov a 41% si k nim zachováva opatrný, neutrálny postoj. V tomto roku sa správam vyhýba až 47% populácie.

Agresivita médií a absencia dobrých a neutrálnych správ v mediálnom priestore si vyberá svoju cenu.
Slovenské médiá pristupujú dlhodobo ku konzumentom z pozície mentorovania a moralizovania. Nadradenosti. Ukazujú, čo si majú Slováci myslieť. Nekomentované a politicky nezafarbené spravodajstvo je čoraz náročnejšie nájsť.
 
Je to príležitosť obzrieť sa, ako médiá obstáli v období covidu, Green Dealu, vojny na Ukrajine či informovania o nelegálnej migrácii. Neraz iba preberali oficiálnu štátnu propagandu a ideológiu. Najvýraznejším príkladom bola migračná kríza. Médiá sa v európskom kontexte jednoznačne postavili na stranu vtedajšieho establišmentu bez kritických otázok na lídrov. Medzitým sa situácia zmenila. Politici postupne opúšťajú pôvodné barikády a priznávajú, že nelegálnu migráciu nezvládli. Žiaľ, boli to médiá, ktoré im ideologicky pomáhali. Držali stranu. Na používanie kritického myslenia rezignovali aj v iných prípadoch. Čo všetko nám narozprávali o covide, zelenej politike, vojne na Ukrajine a migrácii? Kto im po tom všetkom môže ešte veriť? 19% opýtaných.
 
Cesta z tejto šlamastiky je v návrate k poctivému informovaniu. Informovaniu, nie predkladaniu záverov na spôsob Rudého práva. Médiá - po vzore sociálnych sietí - prestali spájať. Rozdeľujú. Polarizácia, ktorú denne ponúkajú, je toxická. Odklon ľudí od správ je len prirodzenou obranou pred týmto typom patológie.
 
Prečo Slováci nedôverujú médiám? Lebo médiá nedôverujú Slovákom. Pretrváva permanentná potreba ich poučovať. Tým, ktorí nesúhlasia, rozdávajú nálepky ako ľudové súdy za socializmu. Pripomínajú inkvizítorov v službách ideológie a preferovaných politikov. Je to nevďačná a nebezpečná úloha. Ich konzumenti to pochopili. Odmietajú takéto správanie. Polarizáciu, ktorá je stratégiou našich médií.

 

Zdroj: reutersinstitute.politics.ox.ac.ukereport.skplus7dni.pluska.sk / InfoVojna

 

Zdielať článok na:  
Telegram


Ďalšie články: