VIDEO: Memorandum o porozumení medzi Iránom a USA je podľa hlavného iránskeho vyjednávača so Spojenými štátmi „deklaráciou porážky Ameriky“
24.06.2026 12:00
Memorandum o porozumení medzi Iránom a USA, ktorého cieľom je ukončenie vojny na Blízkom východe, je „deklaráciou porážky Ameriky“, vyhlásil v stredu 24. júna 2026 hlavný iránsky vyjednávač Mohammad Báker Kálíbáf, ktorý je zároveň predsedom iránskeho parlamentu. Sprostredkovateľský Pakistan zároveň oznámil, že technické rokovania medzi krajinami budú pokračovať budúci týždeň.
„Islamabadské porozumenie nebolo výsledkom tlaku a vynucovania, ale skôr výsledkom odporu a autority statočného iránskeho národa,“ vyhlásil Kálíbáf v azerbajdžanskom hlavnom meste Baku na konferencii Parlamentnej únie členských štátov Organizácie islamskej spolupráce (OIC). „Preto sa islamabadské memorandum o porozumení stalo deklaráciou porážky Ameriky,“ dodal s tým, že bezpečnosť štátov Blízkeho východu musí byť zaistená krajinami v regióne.
⚡️Iran's Ghalibaf:
— War Intel (@warintel4u) June 24, 2026
The Islamabad Memorandum of Understanding became a declaration of America's defeat. pic.twitter.com/tQBb9etKcu
Iran's Speaker of Parliament, Ghalibaf:
— #???????????? ℍ???????????????????????? (@WarHorizon) June 24, 2026
"The Islamabad Memorandum of Understanding became a declaration of America's defeat."
(Took less than 24 hours for him to make this statement)pic.twitter.com/nNLkwDgHZw https://t.co/fD7jm9elZB
Vo Švajčiarsku sa cez víkend uskutočnilo prvé kolo mierových rozhovorov medzi USA a Iránom. Delegácie viedli viceprezident Spojených štátov J. D. Vance a predseda iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf.
Sprostredkovateľský Pakistan v stredu oznámil, že rozhovory na technickej úrovni budú pokračovať budúci týždeň. „Rokovania budú pokračovať budúci týždeň, predpokladám v utorok,“ uviedol hovorca tamojšieho rezortu diplomacie. Začiatok je podľa neho možný aj v pondelok či stredu.
Zdroj: bleskovky.sk / InfoVojna
