Medzinárodné zdravotné pravidlá o boji proti pandémiám podľa Slovenska ešte nie sú dobre pripravené, a preto potrebuje viac času na ich prediskutovanie. Vládny splnomocnenec Peter Kotlár tvrdí, že Slovenská republika na rokovaniach chráni svoje národné záujmy, pričom žiada biologickú bezpečnosť, ochranu osobných údajov a právnu zodpovednosť

13.05.2026 20:40
Delegácie členských štátov WHO už v marci predĺžili rokovania o prílohe k pandemickej dohode, ktorá sa týka systému zdieľania benefitov a prístupu k patogénom (PABS), a teraz majú rozhodnúť o ich ďalšom pokračovaní.

Slovensko plánuje na 79. zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA) podporiť predĺženie rokovaní o prílohe k Pandemickej dohode o systéme zdieľania benefitov a prístupu k patogénom (PABS). Návrh nepovažuje za dostatočne rozpracovaný. Vyplýva to z návrhu smernice pre postup delegácie na zasadnutí, ktorý vláda odsúhlasila na stredajšom rokovaní. Zasadnutie WHA sa uskutoční od 18. do 23. mája vo švajčiarskej Ženeve.

Svetovému zdravotníckemu zhromaždeniu budú na zasadnutí predložené výstupy z rokovaní Medzivládnej pracovnej skupiny (IGWG) o prílohe k Pandemickej dohode o PABS vo forme rozhodnutia. „Schválením uvedeného rozhodnutia vezmú členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na vedomie dosiahnutý progres v rokovaniach a súčasne schvália predĺženie rokovaní o prílohe PABS k Pandemickej dohode o jeden rok,“ ozrejmil rezort zdravotníctva.

Slovensko plánuje odsúhlasiť pokračovanie rokovaní o texte prílohy. „SR bude počas nadchádzajúcich rokovaní naďalej apelovať, aby textový návrh prílohy PABS obsahoval najvyššiu možnú mieru ochrany biologickej bezpečnosti, právne záväzného režimu zodpovednosti za škody a ochrany osobných údajov,“ uvádza sa v stanovisku, s ktorým majú zástupcovia SR vystúpiť v prípade prijímania rozhodnutia konsenzom aj hlasovania o rozhodnutí. Slovenskú delegáciu povedie štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Michal Štofko.

Delegácie členských štátov WHO v marci predĺžili rokovania o chýbajúcej kľúčovej časti pandemickej dohody - systéme PABS. Ten má vytvoriť spravodlivý mechanizmus na zdieľanie vzoriek patogénov s pandemickým potenciálom a následné zdieľanie prínosov, ktoré z nich vyplývajú, ako sú vakcíny, testy a liečba. Cieľom rokovaní je dohoda na tom, ako bude systém fungovať v praxi.

Prelomovú pandemickú dohodu o riešení budúcich zdravotných kríz prijali členské štáty WHO v máji 2025. Ide o výsledok viac ako troch rokov rokovaní vyvolaných pandémiou ochorenia COVID-19. Cieľom dohody je zabrániť tomu, aby budúce pandémie sprevádzala nekoordinovaná reakcia štátov, aká sa prejavila počas krízy spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2.

V texte pandemickej dohody sa uvádza, že štáty si zachovávajú suverenitu pri rozhodovaní o verejnom zdraví. WHO tvrdí, že cieľom dohody je najmä lepšia koordinácia pri budúcich pandémiách, spravodlivejší prístup k vakcínam, liekom a diagnostike a predchádzanie chaosu, ktorý nastal počas pandémie COVID-19. 

„SR bude počas nadchádzajúcich rokovaní naďalej apelovať, aby textový návrh prílohy PABS obsahoval najvyššiu možnú mieru ochrany biologickej bezpečnosti, právne záväzného režimu zodpovednosti za škody a ochrany osobných údajov,“ uvádza sa v stanovisku, s ktorým majú slovenskí zástupcovia SR vystúpiť. Slovenskú delegáciu povedie štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Michal Štofko.

Denník Pravda v tejto súvislosti uviedol, že predchádzajúce stanovisko Slovenska bolo voči pandemickej dohode kritické a opatrné, najmä kvôli aktivitám splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára. Ten dlhodobo spochybňuje manažment pandémie COVID-19, vakcinačné politiky aj niektoré kroky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

V minulosti dokonca vyhlásil, že pandemická zmluva je pre Slovensko „neprijateľná“, pretože dochádza k nedovoleným zásahom do zvrchovanosti suverénnych členských štátov. „Je to nielen bianko šek, ale aj zásah do základných ľudských práv a slobôd,“ povedal tiež. Tvrdil, že by mohla posilniť právomoci WHO a oslabiť národnú suverenitu Slovenska pri rozhodovaní počas budúcich pandémií.

Kotlár: Slovensko svoj postoj k pandemickej dohode WHO nezmenilo

Splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár odmieta zavádzajúce a vecne nesprávne interpretácie, ktoré boli prezentované v článku redaktorky denníka Pravda Ivety Bielikovej pod názvom "Kotlárova kritika nezabrala. Slovensko otočilo v pandemickej dohode WHO" o postoji Slovenskej republiky k pandemickej dohode WHO.

Článok podľa neho obsahuje viacero dezinterpretácií, nepravdivých a účelových formulácií, ktoré vytvárajú mylný dojem, že Slovenská republika „zmenila“ alebo „otočila“ svoj postoj k pandemickej dohode WHO.

Takéto tvrdenia nezodpovedajú realite ani priebehu rokovaní. Je potrebné jasne uviesť, že pandemická dohoda WHO bola predmetom predchádzajúcich rokovaní a Slovenská republika patrila medzi štáty, ktoré voči nej uplatnili zásadné výhrady. Slovensko bolo zároveň jedinou krajinou, ktorá si pri tejto téme vyžiadala hlasovanie, pričom dohodu nepodporilo a pri hlasovaní sa zdržalo.

V súčasnosti neprebieha nové hlasovanie o samotnej pandemickej dohode, ale rokovania o jej prílohe PABS (Pathogen Access and Benefit Sharing System). Zamieňať tieto dva procesy je prejavom absolútneho nepochopenia problematiky alebo vedomého zavádzania verejnosti.

Splnomocnenec vlády opakovane upozorňuje, že Slovenská republika presadzuje pri rokovaniach zásadné pripomienky týkajúce sa biologickej bezpečnosti, ochrany osobných údajov, právnej zodpovednosti a garancií ochrany národných záujmov Slovenskej republiky.

Ak tieto zásadné pripomienky nebudú v nadchádzajúcich rokovaniach zohľadnené, Slovenská republika znenie prílohy nepodporí. Je preto neprijateľné, aby médiá bez elementárneho rozlišovania medzi pandemickou dohodou WHO a jej aktuálne prerokovávanou technickou prílohou vytvárali manipulatívny mediálny obraz a dezinterpretovali oficiálne postoje Slovenskej republiky.

Splnomocnenec vlády SR Peter Kotlár zároveň vyzýva redaktorku Pravdy Ivetu Bielikovú, ako aj ďalšie médiá, aby pri informovaní o tejto téme postupovali odborne, vecne a s rešpektom k faktom, keďže ide o závažnú medzinárodnoprávnu a bezpečnostnú otázku, nie o priestor na mediálne skratky a zavádzajúce interpretácie.

Zdroj: pravda.skhnonline.sk / InfoVojna

 

Zdielať článok na:  
Telegram


Ďalšie články:

VIDEO: Politológ Oskar Krejčí o hlúpych elitách v Európe, ktoré nerozumejú geopolitickej realite, o tom, že Rusko a USA si sú vedomé, že konvenčná vojna môže vyeskalovať do jadrového konfliktu a že konflikt na Ukrajine za toto riziko nestojí, o tom, ako Adolf Hitler takmer dokázal zničiť Červenú armádu a Josifovi Stalinovi sa ju podarilo obrodiť a následne v druhej svetovej vojne zvíťaziť a po vojne dokázal zo Sovietskeho zväzu rýchlo spraviť priemyselnú krajinu, ale aj o tom, že malý štát nemôže byť úplne suverénny

VIDEO: Peter Sabela analyzuje možnosti ukončenia vojny na Ukrajine, diplomatické rokovania medzi Ruskom a Západom a čoraz hlbšie spory vo vedení Európskej únie. Komentuje tiež meniaci sa postoj Poľska k ďalšej pomoci Ukrajine, aktuálnu situáciu na Kryme a vývoj na fronte. Reaguje aj na nedávny summit G7 v kontexte medzinárodnej diplomacie. Zároveň upozorňuje na posilňujúce sa spojenectvo medzi Ruskom, Čínou a Severnou Kóreou a hovorí o budúcnosti európskej bezpečnosti. Vyjadruje sa tiež k odhaleniam šéfky amerických tajných služieb Tulsi Gabbardovej o existencii desiatok amerických laboratórií vo viac ako 30 krajinách sveta